24 Aprilie 2014
 Despre noi  Informatii  Terapii naturiste  Studii de caz  Forum de discutii 
Forum de discutii

FAQFAQ   CautareCautare   MembriMembri   InregistrareInregistrare    ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Sanatate-naturista.ro -> Terapii elementare -> Terci de cereale
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
maria

Data inscrierii: 23/Mar/2006

MesajTrimis: Dum Oct 01, 2006 7:28 pm  Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua,

As fi interesata de felul in care se prepara terciul de cereale. ( tipuri de cereale , cantitati etc )

Multumesc Anticipat
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danadon

Data inscrierii: 12/Dec/2005

MesajTrimis: Dum Oct 01, 2006 9:21 pm  Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu daca asa se face (ca la carte) dar eu la o cantitate de faina de cereale (chiar si 2- 3 tipuri de fainuri odata) care poate fi o cana de ceai , de exemplu, adaug apa rece pana cand, amestecand, compozitia arata ca o ciulama (daca lasi amestecul putin deoparte acesta se separa in faina udata si apa ).
Folosesc apa rece ca sa nu am cocoloase de faina. Pun apoi compozitia la fiert , la foc putin iute la inceput apoi la foc mic. Amestec destul de des sa nu se lipeasca si sa fiarba toata compozitia incet. Cand totul arata ca o mamaliguta foarte moale (se intinde in farfurie, nu sta compact) si, daca gusti, cerealele se simt bine fierte (cca 15-20 minute) terciul e gata.
Prepar pentru baietelul meu terciurile amestecate cu ulei presat la rece si condimente carminative, sau cu miere si putina scortisoara si nucsoara. Sper sa va placa la fel de mult ca si noua, care am descoperit acest preparat gustos nu doar sanatos.
Multa sanatate,
Dana
Sus
maria

Data inscrierii: 23/Mar/2006

MesajTrimis: Dum Oct 08, 2006 8:16 pm  Raspunde cu citat (quote)

Draga Dana,

Iti multumesc ca mi`ai raspuns - as mai vrea unele precizari : fainuri de care pomenesti se gasesc la un magazin naturist ? Ce fel de cereale folosesti ? ( graul , orz etc ) , cum le combini pentru terci ? daca ele se pot rasnita ?

Multa sanatate Maria
Sus
danadon

Data inscrierii: 12/Dec/2005

MesajTrimis: Mar Oct 10, 2006 10:43 pm  Raspunde cu citat (quote)

Draga Maria,
Ideal ar fi sa poti face fainurile acasa, la rasnita personala (rasnita de cafea poate fi eventual folosita).
Exista insa o alternativa la care eu am recurs si anume fainuri de la magazinele naturiste. Cumpar deci cereale- faina - de: secara, grau, orz, ovaz, hrisca si orez. Faina de porumb (malaiul) il procur de la tara din surse cunoscute. Fainurile de pe piata romaneasca se gasesc, in general, sub sigla SANOVITA. Nu sunt ieftine dar nici atat de scumpe incat sa nu le poti cumpara.
Eu amestec maxim 3 fainuri odata. Deoarece marele consumator de terci e baietelul meu iar lui ii place foarte mult mamaliga amestec in malai alte fainuri gen cele enumerate mai sus. Din faina de orez fac terci separat.
Dar pana la urma dieta naturista are cu atat mai mult "farmec" cu cat descoperi singur combinatiile alimentare (evident permise - vezi cartea domnului colonel Anca) care-ti plac tie.
Multa sanatate!
Dana
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Sanatate-naturista.ro -> Terapii elementare Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum